Dísy

15. ledna 2016 v 0:29 | Zabíječka tulipánů |  Severská mytologie
Kdo jsou to dísy? Mohli bychom říci, že nižší severské bohyně, to však není tak úplně přesné. Jedná se o zvláštní bytosti; jejich vzezření je lidské, nejsou však lidmi ani bohy. Nacházejí se v nižším postavení, než božstva, nicméně zároveň i v postavení vyšším, než v jakém jsou lidé. Nijak se nenarodily a nemohou zemřít - vlastně se na tomto světě nacházejí od jeho vzniku a v něm zůstanou navěky.
Jedná se o velmi bystrá, inteligentní stvoření, která mají své vlastní specifické umění magie. Bez jejich schopností by čas tak, jak jej známe nemohl plynout.

Dísy se dělí do dvou skupin, jež se nazývají norny a valkýry.

Norny, jež jsou celkem tři, což je magické číslo severské mytologie, jsou v podstatě sudičky. Jejich jména zní Urd (Osud), Verdandi (Přítomnost) a Skuld (Budoucnost). Žijí kdesi v kořenech Yggdrasilu, obrovitého jasanu zasahujícího do všech devíti existujících světů, jimž ještě věnuji jeden samostatný článek, kde pečují o jeden z kořenů a o jeden ze tří pramenů zvaný Urdin pramen či pramen života (v případě, že by přestal existovat, Yggdrasil zanikne) - z něj také nabírají vodu potřebnou k zalévání zmíněneho kořene.

Jejich hlavním posláním je tkát pavučinu osudu zvanou Wyrd. Každý z lidí má v ní podobu jednoho vlákna; jeho přetržením je způsoben smrt osoby, která jej představuje. Lidské osudy sice neznají (tento úděl náleží bohyni Frigg), tkají však celé životy od narození až po smrt.

Urd představuje minulost, Vrdandi značí přítomnost a Skuld symbolizuje budoucnost. Chce-li s nimi promluvit někdo z lidského klanu, nezbývá mu, než se na každou z nich obrátit ve stanovenou dobu: na Urd v první čtvrti Měsíce, na Vernandi za úplňku a na Skuld v průběhu třetí čtvrti.


Norny

Valkýry slouží vládci bohů - Odinovi. Mají za úkol dohlížet na průběh různých bitev a bojů, určovat, která strana bude vítězná a kolik kde padne vojáků a bojovníků. Ty pak odvádějí do Valhally, Odinovy hodovní síně, jež je zdrojem nekonečné zábavy a hodů.
Vojáci tudíž v boji často sami padnout chtěli - jen tak mohli strávit nějaký čas s jednou z Valkýr, jež byly všechny do jedné nádhernými plavovlasými a modrookými ženami a následně vést krásný posmrtný život.


Valhalla


Oproti docela mírumilovným nornám jsou Valkýry mnohem bojovnější, nebezpečnější. Pohybují se na létajících koních a bývají oděvy ve zlatou zbroj. Nechybí jim nejrůznější vybavení do války: helmice, kopí, štíty,...

Jejich vůdkyní byla Brunhilda, jež byla nejkrásnější z Valkýr. Spáchala však sebevraždu, neboť její milý zatoužil po jiné ženě.

Výraz "Valkyrja" je složeninou slov "valr" a "kjósa", můžeme jej přeložit jako "vybírat z mrtvých".


Valkýra


Zdroje obrázků:
http://bard-z-minulosti.blog.cz/1403/norny
http://lyanna.blog.cz/1105/valkyry
http://marvelrpg.blog.cz/1406/valhalla
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama