Frigg

14. ledna 2016 v 11:16 | Zabíječka tulipánů |  Severská mytologie
Frigg/Frea (jmen měla více, tato dvě jsou však nezjnámější) byla jako Odinova žena nejvyšší bohyní klanu Ásů. Přezdívá se jí proto taktéž "královna Asgardu" (Asgard = země, z níž pocházejí Ásové).

Spolu s Odinem má dva syny, bohy Baldra/Baldura a Höda, její muž jí však několikrát zahýbal. Její matkou je Fjörgyn (i ta se stala milenkou Odina), otec není znám, ale uvádí se, že snad stejnojmenný bratr Fjörgyn.

Frea je bohyní domácnosti, ale také oblohy, oblak a deště, respektive dešťových kapek. Především je však známa jako vynikající věštkyně; spřádá osudy všech lidí na světě (neovlivní však smrt, to je úlohou jiných bytostí). Činí tak pomocí svého vřetene zdobeného drahokamy a lidský osud nikomu, včetně svého muže, neprozradí.

Frigg

Poté, co se pokusila zabránit smrti svého syna, se stala bohyní moudrosti, neboť pochopila, že to není možné.
Proběhlo to následovně: Frea viděla ve snu Baldura padnout smrtelnou ránou. Navzdory tomu, že už tehdy věděla, že nelze jen tak zvrátit osud a obelstít smrt, pokusila se milovaného Baldra zachránit. Prosila všechny rostliny, zvířata, dokonce i předměty, aby mu neubližovaly a on tak nemohl zemřít. Když však žádala jmelí, opomněla si počkat na jeho souhlas. Jedna jeho větévka proto nesouhlasila a "nešťastnou náhodou" se k tomu přichomýtl bůh Loki, jenž Baldura nenáviděl. Navedl Höda, Baldrova slepého bratra, aby vystřelil šíp, na němž bylo jmelí. Navrhl mu, že jej naučí výborně střílet z luku a při první střelbě vedl jeho ruku. Netřeba snad dodávat, že vystřelený šíp zasáhl v nestřežená Baldura do hrudi a on zemřel. Zabil tím i jeho ženu Nannu.
Bohové tehdy pochopili, že nejsou nesmrtelní a začali tušit, že se jejich svět blíží k zániku. Jejich zármutek byl ta obrovský, že se jim podařilo přesvědčit Hel (bohyni smrti), aby Nannu a Baldra vrátila z podsvětí na Zem. Požadovala však k tomuto činu souhlas všech bohů - a Loki nesouhlasil. Oba proto zůstali v podsvětí navěky.

Co se týče Freina vzhledu, bývá oděna v bílý či šedý šat. Barva látky se však mění v závislosti na počasí. Její šaty často bývají lemované pery volavky nebo sokola a v pase mívá silný opasek ze zlata, na němž visí svazek klíčů (jedná se o jakýsi symbol, který jako by říkal, že doma vládnou ženy). Je velmi krásná, vysoká.

Frea stále tká

Frigg darovala lidem len a prostředky na jeho zpracování - jedná se o další z důvodů, proč jsou jejími hlavními atributy přeslice a vřeteno.

Bohyně má několik svých pomocníků a rádců.
První z nich je Fulla, známá také jako Volla, Abundantia či Abundia, jež zná všechna tajemství Frigg - ani ona však neví, co její paní viděla, netuší nic o osudech lidí a bohů. Fulla má na sobě spoustu zlata: nosívá zlatou čelenku a boty a stejné barvy jsou i její vlasy.
Další Freinou rádkyní je bohyně útěchy - Hlin -, jež vždy naslouchá modlitbám lidí. Posléze je předává své paní, která se snaží vyhovět prosbám a přáním, ne vždy se jí to však podaří. Jak už jsem psala výše, nemůže například ovlivnit smrt.
Jejím poslem je Gna, o které bohužel příliš nevím. Co však vím je to, že další služebnice, Vara, dává lidem sliby Frigg a Vör je zase odkazuje na víru v božstva.


Bohyně moudrosti a její důvěrnice FullaZdroje obrázků:
http://www.comicvine.com/frigga/4005-7197/
http://fuckyeahstrangemythology.tumblr.com/post/33448044304/dragonthebamf-god-of-the-day-frigg-frigg-was
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Fulla
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama