Odin

8. ledna 2016 v 18:23 | Zabíječka tulipánů |  Severská mytologie
Odin je nejvyšším severským bohem a zakladatelem rodové větve Ásů. Jedná se především o boha moudrosti, ale také magie, šamanů, magických rituálů, války a smrti... Je patronem básníků a pěvců, umí ovládat myšlenky druhých a je výborným věštcem. Odin údajně vykonal první vraždu na světě, jíž započala válka s Vany.
Dovedl být milý i krutý, obětavý i chamtivý. Od lidí vyžadoval oběti, daroval jim však runy (= písmo severu, jehož původ není zcela objasněn, báje a mýty však trvdí toto). Spolu se svými bratry se podílel na stvoření světa.

Odinovi je zasvěcen jeden den v týdnu, kterým je středa, jež je po něm pojmenována dodnes - ve staré angličtině se nazývá Wódnesdæ, v překladu Odinův den, z čehož byl později odvozen dnešní anglický výraz Wednesday.

Je synem obra Bóra a obryně Bestly, má dva božské sourozence: Villiho a Véa. Jeho ženou je Frea (někdy též Frigg, Frija...), mimo jiné bohyně oblak, kapek deště a věštění, s níž má syna Baldura (je jí však nevěrný). Ten je bohem dobra a spravedlnosti (jeho syn Forseti taktéž symbolizuje spravedlnost a mír). Dále společně splodili Höda, nepříliš významného slepého boha. Mimo Baldra a Höda je jeho synem také Thor (má jej s Fjörgyn a jedná se o boha síly).

Frea

Odin má pouze pravé oko, neboť to levé obětoval, aby se mohl napít z Mímiho pramene, tedy studny hlídané obrem Mímim (on sám se z ní každý nadcházející den napil, je proto považován za jednoho z nejmoudřejších tvorů na světě), jejíž zázračná voda umožní tomu, kdo ji okusí, poznat mnohé z vědění světa. Nachází se pod jedním z kořenů Yggdrasilu, jasanu zasahujícího do všech devíti existujícíhh světů: Ásgardu, Helheimu, Jötunheimu, Ljósálfheimu, Midgardu, Múspellheimu, Niflheimu, Svartálheimu a Vanaheimu.
K větvi Yggdrasilu Odin často přivazoval svého věrného druha, osminohého koně Sleipnira, jenž přišel na svět za dosti zvláštních okolností: Odinův pokrevní bratr, bůh Loki, se jednoho dne proměnil v klisnu a v této podobě svedl koně. Později porodil právě Sleipnira, jehož daroval Odinovi.
Kromě Sleipnira bývají Odinovými společníky vlci Geri a Freki (Nenasytný/Hladový a Žravý) a havrani Hugin a Munin (Myšlenka a Paměť). Jeho havrani bohu přinášejí zprávy, jež zaslechnou při svých nočních cestách.

Odin jedoucí na Sleipnirovi

Co se týče Odinova vzhledu, většinou bývá vyobrazován jako vysoký, urostlý a svalnatý muž s páskou přes chybějící oko a vousy. Oděn bývá v dlouhý plášť a klobouk s krempou. Nosívá u sebe oštěp Gungnir, jenž nikdy nemine cíl (právě jím byla spáchána ona první vražda) a na jeho ruce se vyjímá prsten Draupnir, z nějž se každou devátou noc vyloupne přesně osm dalších.


Odin na svém trůnu

Odin má desítky dalších jmen - např. Olgr, Hropt, Blindi, Farmagud, Gautatýr, Fjölni, Gagnrád, Kjalar, Ennibrattr, Fengr, Bölverk -, téměř vždy však bývá nazýván takto.


Zdroje obrázků:
http://www.comicvine.com/frigga/4005-7197/
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Ódin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 9. ledna 2016 v 12:10 | Reagovat

Další zajímavý článek! Je vidět,  že o tom hodně víš. Odin je takový ten slavný hrdina,  ne? :-) I když po vzhledové stránce až tak hrdinsky nevypadá... ;-)
Jo, a víš jak sis chtěla objednat layout? Myslím,  že si aktivní dost, takže ti ho klidně udělám. (Pokud chceš) :-)

2 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 9. ledna 2016 v 13:09 | Reagovat

[1]: No, tím, že byl bohem války, vrahem atp., navíc jednou z nejdůležitějších postav mytologie, si jeho osobu hodně lidí půjčovalo do fantastickejch románů a tak, takže vlastně ano :)

To by bylo super, pošlu ti mejl a domluvíme se :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama