Stvoření světa

8. ledna 2016 v 11:38 | Zabíječka tulipánů |  Severská mytologie
Myslím, že všichni z nás dobře znají pověst o stvoření světa dle Bible. Méně lidí už však ví, jak si jeho vznik představovali lidé ze severu. Rozhodla jsem se proto, že vám ji představím; a mimo to by se zde již brzy měly objevit příběhy o jednotlivých severských bozích a jiných bytostech. Říkám však na rovinu, že skrz severskou mytologii a historii nejsem žádný odborník, ba naopak. Zajímám se o ni teprve krátce, budu proto ráda za jakéhokoli nové poznatky, rady a připomínky.


Za sedmero horami a devatero řekami v dávných dobách stála obrovská propast s názvem Ginnunga. Na jednom z jejich dvou konců se nacházela země zvaná Múspellheim plná ohně a jeho horkého žáru; na druhém z nich ležel její přesný opak, Nifllheim, v němž vládl chlad a krutá zima. Pramenilo zde jedenáct ledových řek, Elivág, jež protékaly celou propastí.

Nutno podotknout, že ani na jednom z těchto míst nemohl být život. Ten mohl vzniknout pouze tam, kde led na Eliváze pomalu začíná tát, kde není ničivý oheň ani třeskutá zima. Tam, kde vane chladivý vánek i vítr teplý... Zkrátka ráj na Zemi. Dnešní lidé těmto oblastem přezdívají mírný podnebný pás.

Právě zde, uprostřed ráje zemského, se jednoho dne zrodilo to. To se jmenovalo Ymi a jednalo se o prvního obra, vlastně praobra. Tělo měl z ledu a ačkoli celý den nic nedělal, unavil se. Ulehl tedy ke spánku. V tu chvíli však začal odkudksi z Múspellheimu vát horký vítr. Yimimu začalo být horko a z každého z jeho podpaží se zrodil jeden obr - obří muž a obří žena. To však zdaleka nebylo vše. Levá Ymiho noha zplodila s jeho nohou pravou třetího z obrů a Ymiho vnitřnosti začaly rodit první skřítky. Nejprve v podobě červů, později však bytosti získaly svoji dnešní podobu.

Časem se na severu zrodila prakráva jménem Audhumla, jež měla strašlivý hlad; jelikož se nacházela v místech, kde není co jíst, neboť zem je mrazem příliš vyschlá, nezbylo jí, než začít olizovat led. Činila tak až do doby, kdy led dostal tvar dalšího obra, Bůriho, jenž se časem setkal s obryní. I vychovali společně svého syna Bóra.

Bór svého času zatoužil po ženě - stejně, jako kdysi jeho otec. I on ji našel. Jeho vyvolená, taktéž obryně, se jmenovala Bestla. Společně zplodili tři božské děti - Odina, Véa a Viliho.

Bohové byli jiní než obři. Nebyli zdaleka tak obrovští, ale především dovedli přemýšlet. Jednoho dne se rozhodli změnit svět obrů ve svět bohů. Jejich hlavními nepřáteli byli Yimi a jeho poddaní. Bohové se proto Ymiho zbavili. Jeho vraždou rozpoutali válku s mstivými obry. Krev vytékajícího z Ymiho těla způsobila potopu a obři v ní zahynuli spolu s Ginnungou. Z jeho těla byl stvořen svět. Z krve, jíž bylo tolik, že bohatě vystačila na celou potopu a ještě z ní zbylo, vznikla jezera a moře. Obrovo maso začalo tvořit zemi a z jeho kostí se staly skály. Kameny byly stvořeny z Ymiho zubů a lebka utvářela nebe podpírané čtyřmi skřítky. Ti se jmenovali Vestri, Sudri, Nordri a Austri (západ, jih, sever a východ). Po vzniku nebeské klenby bohové sesbíralu v Muspellsheimu žhnoucí uhlíky a zasadili je na ní, aby osvětlovaly svět. Dnes tyto uhlíky známe jako hvězdy. To však zdaleka nebylo vše; z mozku zlého obra Odin, Vé a Villi stvořili oblaka a téhož dne se začaly počítat roky a rozlišovat tmavé noci od světlých dnů.

Krásný to byl svět. Pláně se zelenaly, květiny voněly, svítilo slunce, pobíhala zvěř... Stále zde však chyběl člověk. I vydali se bohové na cestu kolem řeky, kde našli dva kameny - jeden byl z jasanu a druhý z jívy; napadlo je vdechnout jim život. A tak se zrodil první muž a první žena, Ask a Embla. Ti stáli na samém počátku a vytvořili celý lidský klan; proto jsme i my dnes dcery Embliny a synové Askovi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 8. ledna 2016 v 15:09 | Reagovat

Velmi zajímavá a hezká teorie. Nikdy mi nenapadlo najít si něco o Severské mytologii... Vnukla si mi velmi zajímavý nápad na to, až se budu nudit. :-)

2 Zabíječka tulipánů Zabíječka tulipánů | Web | 8. ledna 2016 v 18:26 | Reagovat

[1]: Mě donedávna taky ne, až před pár týdny (možná měsíci) jsem narazila na nějaké historky, začala jsem si o tom zjišťovat víc a víc a úplně mě to pohltilo a okouzlilo :)

A těší mě, že jsem tě inspirovala a dodala ti nápad :)

3 zivot zivot | 16. ledna 2016 v 22:48 | Reagovat

Historky jsou krásné, ale skutečný život  je úplně něco jiného. Děkuji za tvůj názor, který jsi mi napsala do komentáře. Jsi mladý člověk, který má teprve život před sebou. A když tě tak štve ta naše generace, co už něco prožila, tak si o ni něco zjisti. Přitom nemusíš pátrat o několik 1000 let a více zpět. A co se týče zbořeného systému, tak si lidé nestěžovali, ti nahoře vše zinscenovali. Ale to je jiná kapitola.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama