Únor 2016

Thor

9. února 2016 v 11:47 | Zabíječka tulipánů |  Severská mytologie
Thor (někdy též Tor či Tór, mezi jižními Germány také Donar) je bohem síly a hromu, také ochráncem bohů. Nejčastěji bývá popisován jako mohutný, velmi svalnatý muž s rudými vlasy a vousy a modrýma očima.

Thor

Svým smýšlením je Thor nejbližší prostým sedlákům, kteří jej často vzývají více než samotného Odina: je prostý a čestný ("jednoduchý") natolik, že není schopen uchýlit se ke lsti. Přesto si však zachoval jakousi moudrost, neboť dovede snad nejlépe z bohů užívat svůj starý dobrý selský rozum. Jeho hesla zní "Co nejde silou, jde ještě větší silou" a "Co se hýbe, zabij". Jeho obrovská síla je pověstná mezi lidmi i mezi bohy.
Sedlákům je sympatický i volbou své ženy: Sif (nyní bohyně úrody) pochází z chudých poměrů. Thor ji miloval, avšak když mu porodila dceru, podvedl ji s obryní Fjörgyn (jíž se posléze narodili dva synové), jež bývá uváděna jako jeho matka. Torovým otcem je Odin.

Sif Mons, sopka nacházející se na Venuši,
jež dostala jméno po Thorově ženě

Pravděpodobně nejznámějším Thorovým atributem je Mjölnir, hrozivé kladivo vyrobené trpaslíky, jež (podobně jako Gungnir, Odinův oštěp) tehdy, je-li někam vrženo, nikdy nemine cíl. Svému majiteli se vždy vrátí díky jeho kouzelným rukavicím, které Thor téměř nesundává z rukou. Někteří se domnívají, že je symbol Mjölnir jakýmsi protipólem křesťanského kříže a často jej můžeme vidět v podobě přívěšků - podobně, jako se nosívá právě kříž. Ve švédském národním muzeu se také nachází jeho replika.

Mjölnir

Kolem pasu mívá upevněný opasek ze železa (z téhož materiálu údajně byly vyrobeny i ony zvláštní rukavice), jenž mu přidává síly. Na Thorově ruce tkví tzv. náramek plodnosti vyrobený ze zlata či stříbra (vedou se o tom spory), jenž nemá žádnou funkci. Snad jen ukazuje, že i dobrák Thor umí býti pyšný.
Mnohem důležitějším znakem je Thorův vůz tažený kozly Tanngnjóstem a Tanngrisnim, které bůh každý večer spořádá - ráno je však opět můžeme vidět zapřáhnuté do 'kočáru'. Rachocení vozu na obloze lidé znají jako burácení hromu.
Mezi jeho věrné služebníky patří Tiafli a Roskva, pravděpodobně lidští muži, o nichž toho více není známo.


Zdroje obrázků;
http://www.trampturist.cz/stranky/hotelbusem/akce/viking.htm
http://www.lpi.usra.edu/publications/slidesets/hawaiivolcanoes/slidespages/slide_33.html
https://twayneheeter.wordpress.com/tag/mjolnir/page/4/

Hel

4. února 2016 v 10:12 | Zabíječka tulipánů |  Severská mytologie
Další představitelkou božského rodu Ásů je Hel, bohyně smrti. Jejím sídlem je Helheim; sám Odin Hel určil jeho vládkyní. Ten bychom mohli nazvat podsvětím, neboť sem plují duše všech zemřelých (s výjimkou padlých bojovníků, které Valkýry odvádějí do Valhally). Odsud už jim není úniku (a to ani v tehdy, jedná-li se o bohy - viz Baldr a Nanna), neboť jej jednak obepíná řeka Gjöll, jednak jedinou bránu dovnitř uzavírá Pekelná mříž vyrobená trpaslíky a každý, kdo se ji pokusí vysadit, zůstane na místě ochrnut.

Sama Hel je jedním z Lokiho dětí hrůzy, což dost vypovídá o jejím vzhledu. Některé prameny ji popisují jako krásku s polovinou těla černou a polovinou bílou, nejčastěji je však vyobrazována jako z poloviny nádherná žena, z poloviny zbylé pak hnijící mrtvola. Dle mého názoru je to docela příhodné; bohyně smrti jakožto její částečné zobrazení. Při chůzi Hel vždy hledí k zemi a přes hlavu má přehozenu černou kápi. Ti, kdo měli tu čest se s Hel setkat, tvrdí, že ji věčně provází hnilobný zápach.
Heljinou matkou je ledová obryně Angrboda, mezi sourozence se řadí had Jörmungandr a vlk Fenrir. První z nich byl Odinem svrhnut do moře, druhý zůstal spoután tak, aby se nemohl volně pohybovat ani mezi lidmi, ani ve světě bohů.

Co se týče Heljiny povahy: není brána jako dobrá ani zlá; je přísná, nesmlouvavá a neústupná, ale ne nespravedlivá.

Mezi služebníky podsvětní bohyně se řadí obr Hraesvelg, jenž vytváří chladný vítr, neboť podobě orla létá ned Helheimem a sleduje dění v něm, přičemž mává křídly, a Garm, pekelný pes střežící vstup do podsvětí.

Více toho o Hel bohužel známo není, již brzy však můžete očekávat další články popisující charaktery jednotlivých bohů.


Zdroje obrázků:
http://www.viking-mythology.com/jotuns.php
http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1108/bohyne-hel