Thor

9. února 2016 v 11:47 | Zabíječka tulipánů |  Severská mytologie
Thor (někdy též Tor či Tór, mezi jižními Germány také Donar) je bohem síly a hromu, také ochráncem bohů. Nejčastěji bývá popisován jako mohutný, velmi svalnatý muž s rudými vlasy a vousy a modrýma očima.

Thor

Svým smýšlením je Thor nejbližší prostým sedlákům, kteří jej často vzývají více než samotného Odina: je prostý a čestný ("jednoduchý") natolik, že není schopen uchýlit se ke lsti. Přesto si však zachoval jakousi moudrost, neboť dovede snad nejlépe z bohů užívat svůj starý dobrý selský rozum. Jeho hesla zní "Co nejde silou, jde ještě větší silou" a "Co se hýbe, zabij". Jeho obrovská síla je pověstná mezi lidmi i mezi bohy.
Sedlákům je sympatický i volbou své ženy: Sif (nyní bohyně úrody) pochází z chudých poměrů. Thor ji miloval, avšak když mu porodila dceru, podvedl ji s obryní Fjörgyn (jíž se posléze narodili dva synové), jež bývá uváděna jako jeho matka. Torovým otcem je Odin.

Sif Mons, sopka nacházející se na Venuši,
jež dostala jméno po Thorově ženě

Pravděpodobně nejznámějším Thorovým atributem je Mjölnir, hrozivé kladivo vyrobené trpaslíky, jež (podobně jako Gungnir, Odinův oštěp) tehdy, je-li někam vrženo, nikdy nemine cíl. Svému majiteli se vždy vrátí díky jeho kouzelným rukavicím, které Thor téměř nesundává z rukou. Někteří se domnívají, že je symbol Mjölnir jakýmsi protipólem křesťanského kříže a často jej můžeme vidět v podobě přívěšků - podobně, jako se nosívá právě kříž. Ve švédském národním muzeu se také nachází jeho replika.

Mjölnir

Kolem pasu mívá upevněný opasek ze železa (z téhož materiálu údajně byly vyrobeny i ony zvláštní rukavice), jenž mu přidává síly. Na Thorově ruce tkví tzv. náramek plodnosti vyrobený ze zlata či stříbra (vedou se o tom spory), jenž nemá žádnou funkci. Snad jen ukazuje, že i dobrák Thor umí býti pyšný.
Mnohem důležitějším znakem je Thorův vůz tažený kozly Tanngnjóstem a Tanngrisnim, které bůh každý večer spořádá - ráno je však opět můžeme vidět zapřáhnuté do 'kočáru'. Rachocení vozu na obloze lidé znají jako burácení hromu.
Mezi jeho věrné služebníky patří Tiafli a Roskva, pravděpodobně lidští muži, o nichž toho více není známo.


Zdroje obrázků;
http://www.trampturist.cz/stranky/hotelbusem/akce/viking.htm
http://www.lpi.usra.edu/publications/slidesets/hawaiivolcanoes/slidespages/slide_33.html
https://twayneheeter.wordpress.com/tag/mjolnir/page/4/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 9. února 2016 v 22:18 | Reagovat

Thor mi ze severských bohů přijde takový jednoduchý, dobrácký... Ale někdy raději   dřív máchne svým kladivem než aby přemýšlel :)

2 WaclawU WaclawU | E-mail | 17. ledna 2017 v 21:26 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na zabijeckatulipanu.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama